Jak przebiega proces badania stężenia ketonów we krwi

Jak przebiega proces badania stężenia ketonów we krwi

Pierwszym krokiem w badaniu jest przygotowanie czystych rąk. Następnie lekarz użyje cienkiej, długiej igły, aby pobrać krew. Próbka zostanie wysłana do laboratorium w celu analizy. Miejsce może być lekko tkliwe po pobraniu krwi, ale zazwyczaj ustępuje w ciągu jednego do dwóch dni. Dostępne są również domowe zestawy do badania stężenia ketonów we krwi. Wymagają one czystych rąk, a wyniki będą dostępne w ciągu 20 do 30 sekund. Możesz również monitorować poziom ketonów za pomocą pasków ketonowych w moczu.

Cukrzycowa kwasica ketonowa (DKA)

Objawy cukrzycowej kwasicy ketonowej (DKA) mogą być bardzo różne. Pacjent może mieć hiperglikemię i szybką akcję serca lub może mieć tachykardię, kwasicę lub owocowy oddech. Gorączka nie jest objawem kwasicy ketonowej, ale może być spowodowana zakażeniem. Jeśli stan się pogarsza i osoba nie jest w stanie oddychać, pacjent może być nieprzytomny.

Pacjenci z cukrzycą typu 1 są uczeni mierzenia stężenia glukozy, a niektóre glukometry zachęcają obecnie do badania stężenia ketonów, gdy stężenie glukozy jest wyższe niż 13,9 mmol/l (252 mg/dl). Chociaż DKA nie jest rozpoznawana, dopóki stężenie ketonów we krwi nie wynosi co najmniej 0,6 mmol/l, to jednak wysokie stężenie ketonów może uruchomić zasady dotyczące dni chorobowych u osób z tą chorobą i skłonić do natychmiastowego podjęcia leczenia.

Badanie poziomu ketonów jest istotnym elementem postępowania w cukrzycy i powinno być wykonywane regularnie. Głównym celem jest utrzymanie stężenia glukozy we krwi w bezpiecznym zakresie. Odpowiednio wczesne podjęcie działań zapobiega przejściu DKA do kolejnego etapu. Objawy DKA zależą od typu cukrzycy, jej ciężkości oraz rodzaju stosowanej insuliny.

Osoby z DKA są ściśle monitorowane i odpowiednio leczone. Będą przyjmować insulinę z posiłkami i nie będą jej przyjmować na pusty żołądek. Powinni ćwiczyć, aby zachować zdrowie, ale nie za dużo. Ćwiczenia mogą zwiększyć poziom zarówno glukozy, jak i ketonów we krwi. Pracownik służby zdrowia poinformuje pacjenta, kiedy może on ponownie rozpocząć ćwiczenia. W zależności od ciężkości DKA, leczenie DKA może obejmować połączenie zastrzyków z insuliny, diety obniżającej poziom glukozy oraz aktywności fizycznej.

Kiedy poziom insuliny jest niski, organizm zaczyna rozkładać tłuszcz na energię. W wyniku rozpadu tłuszczu we krwi powstają ketony. Są one szkodliwe i trujące. Ważne jest, aby w przypadku podejrzenia DKA natychmiast skontaktować się z pracownikiem służby zdrowia. Jeśli podejrzewasz u siebie ten stan, skontaktuj się ze swoim zespołem diabetologicznym, lekarzem rodzinnym lub z NHS 111 w celu uzyskania porady i leczenia. Jeśli objawy są ciężkie lub zagrażają życiu, należy natychmiast zabrać pacjenta do szpitala.

Sprawdź:  Jaki miód stosować na diecie ketogenicznej

Objawy DKA są podobne do objawów hipoglikemii i wymagają opieki szpitalnej. Wczesne objawy DKA mogą być mylone z hipoglikemią i wymagają natychmiastowej uwagi. Mogą one jednak wystąpić szybciej u dzieci i osób, które mają pompki. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, czas zasięgnąć pomocy medycznej. Jeśli objawy nie ustąpią, należy udać się do lekarza w celu zbadania poziomu glukozy we krwi, aby dokładnie określić przyczynę tego stanu.

Cukrzycowa kwasica ketonowa jest niebezpiecznym powikłaniem cukrzycowym. Stan ten zagraża życiu i występuje, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny. Ketony powstają w wyniku rozpadu tłuszczu. Nadmiar ketonów powoduje kwaśny stan we krwi, co prowadzi do poważnego odwodnienia. Cukrzycowa kwasica ketonowa jest powikłaniem cukrzycy typu 2.

Testy wykrywające DKA

Badanie w kierunku DKA często wykonuje się za pomocą bagnetów do moczu, jednak testy te wiążą się z większą liczbą wyników fałszywie dodatnich. Punktowe badanie krwi jest bardziej czułe niż badanie bagnetowe moczu. Jednakże, testy krwi point-of-care są bardziej dokładne i czułe, zgodnie z przeznaczeniem tych narzędzi. Poniżej wymieniono niektóre zalety i wady punktowych badań krwi w kierunku DKA.

W ciągu pierwszych kilku godzin po wystąpieniu objawów DKA, pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem. Wysoki poziom cukru we krwi powyżej 250 mg/dl może sygnalizować obecność DKA. Pacjenci z cukrzycą mogą używać ciągłego monitora stężenia glukozy, aby wykryć wysokie stężenie cukru we krwi. W niektórych przypadkach pacjent może być w stanie leczyć DKA w domu. Jeśli leczenie domowe nie jest możliwe, lekarz zaleci pobyt w szpitalu.

Badanie krwi w punkcie opieki może zapewnić dokładną diagnozę i monitorowanie DKA. Chociaż rola testów ketonowych z krwi w podstawowej opiece zdrowotnej jest niejasna, testy te mogą pomóc w ocenie pacjentów z cukrzycą. Są one często tańsze niż ketony w moczu i mogą być stosowane przez pacjentów z cukrzycą typu 1. W niedawno przeprowadzonym badaniu porównano badanie krwi beta-OHB ze zwykłymi kryteriami klinicznymi i stwierdzono, że jest ono wiarygodne.

Sprawdź:  Ból brzucha na diecie ketogenicznej - jak sobie z nim radzić

Chorzy na cukrzycę typu 1 są szczególnie narażeni na DKA. Źle kontrolowana choroba może prowadzić do tego stanu. Regularne przyjmowanie insuliny i częste sprawdzanie stężenia glukozy we krwi może nie wystarczyć. Objawowa DKA może wynikać z nierozpoznanej lub źle prowadzonej cukrzycy typu 1. Jeśli nie jesteś świadomy tego stanu, natychmiast zgłoś się do lekarza. Tylko wtedy lekarz może określić najlepszy sposób leczenia. Nie ma lekarstwa na DKA, ale jeśli złapiesz ją odpowiednio wcześnie, można jej uniknąć.

Chorzy na cukrzycę powinni badać poziom ketonów co cztery do sześciu godzin. Poziomy ketonów są wyższe podczas choroby. Jeśli masz wysoki poziom ketonów we krwi, może to być oznaką DKA. Osoba z cukrzycą powinna natychmiast zgłosić się do lekarza, jeśli objawy utrzymują się. Po zdiagnozowaniu, leczenie DKA zazwyczaj obejmuje normalizację poziomu cukru we krwi i insuliny. Objawy DKA mogą zagrażać życiu, jeśli pozostaną nieleczone.

Objawy DKA zwykle zaczynają się w ciągu 24 godzin, ale mogą rozpocząć się znacznie wcześniej. Jeśli masz objawy takie jak dezorientacja, zawroty głowy lub wysoki poziom ketonów w moczu, powinieneś sprawdzić poziom cukru we krwi i moczu, aby przekonać się, czy jest to oznaka DKA. Jeśli poziom jest wyższy niż dwa miligramy/dL, czas poszukać pomocy medycznej.

Ograniczenia testów ketonowych

Ketony we krwi są często objawem cukrzycowej kwasicy ketonowej. Takie poziomy są niebezpieczne, ponieważ jeśli nie są szybko leczone, stan ten może prowadzić do śpiączki i innych powikłań. Jednak to badanie krwi ma swoje ograniczenia. Czytaj dalej, aby uzyskać szybki przegląd. Ten artykuł jest zwięzłym przeglądem niektórych głównych korzyści i ograniczeń badania ketonów we krwi.

Jednym z największych problemów z testami ketonowymi w moczu jest ich brak swoistości. Nieprawidłowe odczyty są powszechne, zwłaszcza jeśli ketony w moczu zostały pozostawione w pęcherzu na noc. Podobnie, ketony w moczu mogą być dodatnie nawet wtedy, gdy pacjent nie jest w stanie ketotycznym. Ponadto testy te mogą nie wykryć poziomu ketonów u pacjentów z innymi zaburzeniami metabolicznymi, w tym ketozą alkoholową i ketozą głodową.

Kolejnym problemem jest to, że pomiar ketonów we krwi jest trudny do wykonania. Dwa powszechnie stosowane mierniki do pomiaru ketonów mają wysoką wiarygodność międzyosobową i test-retest, ale oba mają błędy. Dolne granice porozumienia są wyższe dla miernika 2 niż dla miernika 1. Oba mierniki dają wysokie odczyty, ale odchylenia między nimi są stosunkowo niewielkie. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak dokładnie i skutecznie stosować testy ketonowe we krwi.

Sprawdź:  Czego należy unikać podczas stosowania diety ketogenicznej?

Chociaż spektrometria masowa jest złotym standardem w pomiarach ketonów, nie jest ona powszechnie dostępna w szpitalach. Wymagana do tego technologia jest droga i nieosiągalna dla większości sportowców. Powszechnie stosowanym urządzeniem do pomiaru ketonów w terenie o wysokiej wydajności jest system monitora glukozy/ketonów Abbott Labs Precision Xtra. Urządzenie to zostało zwalidowane względem złotego standardu metody laboratoryjnej u zwierząt i stwierdzono, że jest dokładne przy poziomach ketonów niższych niż 3 mM.

Oprócz dokładności, pomiary ketonów nie są wysoce powtarzalne. Na przykład, jeśli w próbce krwi stężenie BHB wynosi 0,500 mM, poziom ketonów we krwi będzie poniżej tego progu. Przy takich poziomach wystąpiłaby kwasica ketonowa. Ponadto, poziomy BHB nie korelują z adaptacjami metabolicznymi do diety ketogenicznej. Ponadto mały lub umiarkowany błąd w pomiarze ketonów nie byłby śmiertelny.

Podczas gdy wyniki pomiaru ketonów we krwi mogą nie być bezpośrednio porównywalne, analiza gazowa krwi jest wiarygodną alternatywą dla wykrywania ketonów. Wyniki badania stężenia ketonów we krwi mogą być jednak niedokładne i nie może ono określić obecności lub braku kwasicy ketonowej u pacjentów. Chociaż wyniki te mogą być przydatne, istnieją pewne ograniczenia związane z tym badaniem krwi. To badanie zostało przeprowadzone w ciągu 4 miesięcy na oddziałach wysokiej opieki w TBH i Karl Bremer Hospital w Cape Town. W ramach badania pobierano próbki krwi na początku i na końcu leczenia.

Ponieważ badanie ketonowe we krwi jest metodą półilościową, może ono mierzyć jedynie ilościowe stężenie ketonów. Poziom ketonów we krwi wynoszący mniej niż 0,6 mmol/L uważa się za normalny. Ponadto, nadal nie ma wielu dowodów na ustalenie poziomów odcięcia dla testów ketonowych we krwi, a wytyczne kliniczne nie są całkowicie jasne. Mogą być jednak przydatne w cukrzycowej kwasicy ketonowej.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane