Zakwaszenie organizmu i kwasica ketonowa

Zakwaszenie organizmu i kwasica ketonowa

Zakwaszenie organizmu i Ketoacidoza to dwa kluczowe problemy, jeśli chodzi o dietę Ketogeniczną. Jednak te dwa zjawiska nie są takie same. W tym artykule omówimy różnice między tymi dwoma stanami i co one oznaczają dla Ciebie. Dowiesz się również o korzyściach płynących z diety ketogenicznej, w tym o jej pozytywnym wpływie na Twoje zdrowie. I odkryjesz różnice między dietą ketogeniczną a dietą high-carb.

Zakwaszenie organizmu

Dieta ketogeniczna może powodować zakwaszenie organizmu, czyli stan, który może prowadzić do powstania kamieni nerkowych. Dzieje się tak, ponieważ dieta obniża poziom pH oraz poziom cytrynianów w drogach moczowych. Ponadto, dieta zwiększa również ilość wapnia w drogach moczowych. Dieta wysokokwasowa może prowadzić do przewlekłej kwasicy niskiego stopnia i niekorzystnie wpływać na równowagę mineralną i zdrowie kości. Jeśli rozważasz dietę ketogeniczną, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak może ona pomóc Ci poprawić stan zdrowia.

Dieta ketogeniczna

Dieta niskowęglowodanowa, czyli ketogeniczna, jest stosowana w celu utraty wagi, kontroli glikemii w cukrzycy typu 2 oraz w leczeniu nowotworów. Powinna być stosowana wyłącznie pod nadzorem wyszkolonego lekarza lub dietetyka, ponieważ dieta ta może powodować ciężką hipoglikemię. Osoby z pewnymi schorzeniami nie powinny stosować tej diety, w tym z chorobami trzustki, tarczycy i zaburzeniami odżywiania.

Dieta ketogeniczna to dieta, która przestawia metabolizm energetyczny organizmu z glukozy na tłuszcze. Dieta ketogeniczna ma wiele odmian, ale wszystkie ograniczają węglowodany poniżej pięćdziesięciu gramów i podkreślają spożycie tłuszczu i białka. Popularne odmiany diety ketogenicznej zazwyczaj składają się z 70-80% tłuszczu i dziesięciu do dwudziestu procent białka. Poziomy ketonów są mierzone w moczu, aby zmierzyć przestrzeganie. Jest to doskonały sposób na sprawdzenie, jak skuteczna jest dana dieta.

Badania przeprowadzone przez Hall i wsp. wykazały, że dieta ketogeniczna znacząco poprawiła kontrolę stężenia glukozy we krwi, ale również wywołała częstsze epizody skrajnej hipoglikemii. Jest to znacząca różnica w porównaniu z dietami nieokreślonymi i konwencjonalnymi, które zwykle wyzwalają 1-2 epizody tygodniowo. U uczestników diety ketogenicznej wystąpiły również istotne zmiany lipidowe, w tym dyslipidemia. Co więcej, zmiany lipidowe są szczególnie niepokojące u chorych na cukrzycę, ponieważ są oni już obciążeni wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

Kwasica ketonowa

Oprócz cukrzycy, osoby na diecie ketogenicznej są narażone na rozwój zakwaszenia krwi. Chociaż ketoza jest całkowicie naturalnym procesem metabolicznym i nie wymaga pomocy medycznej, zawsze należy ją traktować z ostrożnością, zwłaszcza jeśli objawy się utrzymują. Kwasica ketonowa jest wywoływana przez niekontrolowany poziom cukru we krwi i gwałtowny wzrost ciał ketonowych. Niedobór insuliny, spowodowany cukrzycą typu 1 lub stylem życia sprzyjającym insulinooporności, jest główną przyczyną kwasicy ketonowej.

Sprawdź:  Jaki jest właściwy poziom cukru we krwi na diecie ketogenicznej?

Podczas gdy dieta ketogeniczna wytwarza wysoki poziom ciał ketonowych we krwi, zakwaszenie krwi nie powoduje wyraźnej zmiany poziomu pH. W rzeczywistości poziom pHout może spaść do pięciu do sześciu jednostek, znacznie poniżej progów powodujących śmierć neuronów. Poziom pHout nie osiąga również progu wrażliwych na kwas kanałów jonowych, które mogą powodować zależne od wapnia uszkodzenia neuronów. Jednak kwaśne przesunięcie o kilka dziesiątych jednostki jest nadal wystarczające, aby spowodować depolaryzację mitochondriów i stres oksydacyjny synaptosomów.

W niektórych przypadkach kwasica ketonowa jest śmiertelna. Co roku z powodu tego stanu hospitalizowanych jest około 100 000 osób z cukrzycą. Wskaźnik śmiertelności wynosi 5%. Na szczęście zdecydowana większość przypadków kwasicy ketonowej jest związana z niekontrolowaną cukrzycą. Ważne jest, aby zrozumieć, że istnieje wiele sposobów zapobiegania kwasicy ketonowej. Dieta ketogeniczna może również prowadzić do innych niebezpiecznych skutków ubocznych, takich jak zaburzenia elektrolitowe, hipoglikemia i dyslipidemia.

Ketoza fizjologiczna

Dieta ketogeniczna to rodzaj diety niskowęglowodanowej, która powoduje wejście organizmu w stan metaboliczny zwany ketozą fizjologiczną. Ciała ketonowe to małe, organiczne cząsteczki produkowane przez wątrobę. Cząsteczki te zawierają podwójnie związane atomy węgla i mają różne korzystne właściwości sygnalizacyjne w całym organizmie. Oprócz korzyści metabolicznych, ciała ketonowe zostały powiązane ze zwiększoną długowiecznością, poprawą healthspan i zmniejszonym ryzykiem otyłości, wśród innych warunków. Dieta ketogeniczna nie jest jednak jedynym sposobem na wywołanie tego stanu.

U osób z cukrzycą podwyższony poziom beta-hydroksymaślanu we krwi wskazuje na metaboliczną kwasicę ketonową. Wysoki poziom beta-hydroksymaślanu jest oznaką cukrzycowej kwasicy ketonowej, w której stosunek acetooctanu do beta-hydroksymaślanu jest większy niż trzy. U zdrowej osoby dieta ketogeniczna powoduje, że wątroba wytwarza ciała ketonowe, zmieniając kierunek metabolizmu organizmu, odchodząc od glukozy w stronę wykorzystania tłuszczu.

Niezależnie od tego, czy dana osoba jest szczupła, czy otyła, czas przebiegu procesu ketotycznego może być różny. Osoby szczupłe produkują więcej ciał ketonowych niż osoby z otyłością. Dlatego też pomocne dla klinicystów jest zrozumienie czasu wystąpienia ketozy u osób szczupłych. Proces ten może być jednak opóźniony u osób szczupłych. Kiedy to nastąpi, może być konieczna zmiana diety, aby umożliwić organizmowi osiągnięcie ketozy metabolicznej.

Sprawdź:  Jaki miód stosować na diecie ketogenicznej

Wpływ na nerki

Badania wykazały, że dieta wysokotłuszczowa, niskowęglowodanowa, połączona ze stanem postu, może zmniejszyć uszkodzenie nerek i przedłużyć życie. Ciała ketonowe są ważnymi metabolitami dla nerek, ponieważ dostarczają energii i odgrywają krytyczną rolę w okresach stresu energetycznego. Kiedy są w odpowiednim stanie metabolicznym, ciała ketonowe są aktywnie reabsorbowane przez komórki nabłonka kanalików, które działają jako transportery poprzez sprzężony z sodem transporter monokarboksylanowy (MCT1), co pozwala na minimalne wydalanie z moczem podczas postu. Ponadto podczas postu poziom b-hydroksymaślanu wzrasta 20-krotnie, głównie poprzez mitochondrialną produkcję energii, a następnie eksportuje go poprzez transporter MCT1 (ang.)

Według Harolda A. Francha, profesora medycyny w Emory University School of Medicine w Atlancie, “dieta niskowęglowodanowa zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych u pacjentów”, a diety ketogeniczne zostały powiązane z obniżonymi wskaźnikami cukrzycy typu 2, otyłości i chorób serca. Ale wpływ diet keto na nerki jest daleki od pewności. Dają one jednak pewną nadzieję.

Brak owoców i warzyw w diecie keto stwarza znaczne ryzyko rozwoju kamieni nerkowych, zwłaszcza jeśli ludzie nie spożywają ich wystarczająco dużo. Dodatkowo, kwaśny mocz osób na diecie ketogenicznej ma wysokie ryzyko tworzenia kamieni nerkowych. Chociaż jest to rzadkie, ważne jest, aby ściśle monitorować swoje nerki, gdy jesteś na diecie. Twój lekarz może zalecić dietę o niższej zawartości węglowodanów, aby uniknąć kamieni nerkowych.

Cukrzyca

Zmiana źródła paliwa może zrobić różnicę, niezależnie od tego, czy próbujesz diety ketogenicznej przy cukrzycy, czy nie. Przejście na ketony stabilizuje insulinę i hormony regulujące apetyt, zapobiegając skokom i spadkom poziomu cukru we krwi. To również obniża stan zapalny, który może hordować tłuszcz. Jeśli myślisz o uczynieniu tego typu diety trwałą zmianą stylu życia, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć.

Dieta ketogeniczna ogranicza spożycie zdrowych węglowodanów. Oznacza to, że będziesz pozbawiony antyoksydantów i polifenoli, które pomagają zwalczać wolne rodniki i chronić organizm. Cukrzyca typu 2 jest związana ze stresem oksydacyjnym, więc ograniczenie polifenoli w diecie zwiększy ryzyko braku równowagi w systemie antyoksydacyjnym. Aby przezwyciężyć te problemy, możesz rozważyć przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych wraz z dietą.

Sprawdź:  Sposoby radzenia sobie z biegunką na diecie ketogenicznej

Wpływ LCKD na serce był badany zarówno w modelach ludzkich, jak i zwierzęcych. W kilku badaniach wykazano, że LCKD zwiększa tolerancję serca na globalne niedokrwienie oraz ma działanie terapeutyczne i ochronne w modelach szczurów z cukrzycą. W tym przeglądzie skupimy się na badaniach, które pokazują, że LCKD ma korzystny wpływ na serce. Drugi zestaw eksperymentów skupił się na ochronie serca. Chociaż w obu badaniach stwierdzono podobne korzyści, skupimy się na efektach LCKD u szczurów z cukrzycą.

Rak

Nowe badanie opublikowane 27 kwietnia w Nature sugeruje, że dieta ketogeniczna może być użytecznym narzędziem w leczeniu raka. Według jego autora, dr Phillipa Daschnera, dieta ketogeniczna może pomóc pacjentom z rakiem poczuć się lepiej poprzez zmianę pH ich ciała. Komórki nowotworowe rozwijają się w kwaśnym środowisku. Ketony, które są produkowane przez organizm w odpowiedzi na post, głód lub ograniczenie węglowodanów, hamują wzrost komórek nowotworowych. Ponadto ketony mogą synergicznie współdziałać z istniejącymi terapiami przeciwnowotworowymi.

Naukowcy uważają, że dieta może pomóc pacjentom z rakiem trzustki poprzez zmianę metabolizmu komórek nowotworowych. Nowe badanie rozpocznie zapisy pod koniec 2020 roku i potrwa do czerwca 2023 roku. Pacjenci będą randomizowani na pół, przy czym połowa będzie poddawana schematowi trójlekowemu, a druga połowa na diecie ketogenicznej. Dietetyczne aspekty badania są ściśle monitorowane. Chociaż wyniki badań są obiecujące, konieczne są dalsze badania w celu ich potwierdzenia.

Chociaż dane dotyczące diety ketogenicznej są wstępne i opierają się głównie na seriach przypadków, istniejący zbiór dowodów sugeruje, że dieta ta jest bezpieczna. Chociaż nie będzie ona działać jako podstawowa terapia przeciwko nowotworom, dane są nadal niejednoznaczne. Jest mało prawdopodobne, aby spowodowała długotrwałe szkody, ponieważ większość pacjentów z zaawansowanymi nowotworami ma długą żywotność. Wyniki badań sugerują, że dieta ketogeniczna może być korzystna jako uzupełnienie standardowego leczenia raka.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane